Kaip prižiūrėti lango tarpines?
Lango konstrukcija yra sudaryta iš profilio, stiklo paketų, apkaustų, tarpinių ir jungiamų jų detalių. Kiekviena šių dalių yra ypatinga savo paskirtimi, sandara bei priežiūra. Šiame straipsnyje supažindinsime Jus su esminiais principais, kuriuos derėtų žinoti, norint užtikrinti lango tarpinių ilgaamžiškumą.
Visų pirma – koks yra tarpinių vaidmuo lango konstrukte? Guminės plastikinių langų tarpinės - pagrindinis lango profilio elementas, sukuriantis visos konstrukcijos sandarumą. Guminės tarpinės labai patikimai prisispaudžia, tikrai lėtai dėvisi ir gali atlaikyti daugkartinę bei ilgalaikę deformaciją. Plastikinio lango ar durų tarpinės kokybės rodiklis - jos minkštumas. Kuo kietesnė tarpinė, tuo sunkiau tinkamai sureguliuoti langą, kad jis tikrai sandariai užsivertų visu varčios plotu. Tikrai kokybiška tarpinė atgauna savo pirminę formą net ir po ilgo suspaudimo laiko. Juodos tarpinės, nors ir neatrodo taip išvaizdžiai kaip pilkos, tačiau tarnauja ilgiau, kadangi yra pagamintos be specialių cheminių priemaišų jos spalvai išgauti. Šios tarpinės yra elastingesnės, patvaresnės temperatūros pokyčiams, išlaiko daugiau gniuždymo, suspaudimo ciklų.
Tam, kad lango tarpinės tarnautų ilgai, joms privalu skirti pakankamai dėmesio. Svarbiausios užduotys – tarpinių valymas ir sutepimas bei apkaustų reguliavimas.
Tarpinių valymas
Tai lengviausia ir paprasčiausia tarpinių priežiūros dalis. Dažniausiai valant langus apsiribojama tik stiklo paketų išblizginimu ir nešvarumų pašalinimu nuo rėmų, tačiau ne mažiau svarbu palaikyti švarą ir lango profilio grioveliuose, kuriuose ir yra įmontuotos tarpinės. Geriausio rezultato pasieksite, jei tarpines valysite kaskart, kai valote ir langus. Jei langų priežiūrai galite skirti mažiau laiko, tai atlikite bent du kartus per metus, geriausiai – pavasarį ir rudenį. Pavasarį kruopštus tarpinių išvalymas reikalingas, kadangi būtina pašalinti visus šaltuoju metu sezonu susikaupusius nešvarumus. Žiemą langai yra varstomi gerokai rečiau, tad nieko keista, kad tarpinių paviršius pasidengia dulkėmis ir kitomis dalelėmis. Tuo tarpu rudenį tarpines būtina paruošti artėjantiems šalčiams ir užtikrinti, kad itin nukritusi temperatūra netaptų tarpinių sutrūkinėjimo ar prišalimo priežastimi.
Tarpinių valymui puikiai tiks minkšto, švelnaus audinio šluostė arba kempinė, kuri nepažeistų šių lango detalių paviršiaus. Rinkitės langams skirtą valiklį arba priemonę, kuria galima valyti plastiką. Įsitikinkite, kad valymo priemonės sudėtyje nėra rūgštinių, šveičiamųjų dalelių, o jų pH neutralus. Taip pat rekomenduojama vengti koncentruotų ir minkštinančių valiklių. Ne prastesnis ir šiek tiek senamadiškas pasirinkimas – šiltas muiluotas vanduo. Pašalinus visus nešvarumus tarpines būtina nusausinti ir palikti langą pravirą, kad visiškai išdžiūtų ant tarpinių paviršiaus dar esantys vandens likučiai.
Jei tarpinėse susikaupusios šiukšlės bei nešvarumai nėra reguliariai šalinami, jie gali deformuoti ar netgi suplėšyti tarpines. Pažeistos tarpinės automatiškai mažina lango sandarumą – prastėja šilumos bei garso izoliacija.
Tarpinių sutepimas
Antrasis tinkamos langų tarpinių priežiūros etapas yra jų sutepimas. Jį taip pat derėtų atlikti bent du kartus į metus, pageidautina – iškart po tarpinių valymo, geriausia – pavasarį ir rudenį. Pavasarį lango tarpines būtina paruošti artėjantiems vasaros karščiams, kadangi neimpregnuotos tarpinės gali deformuotis ir dėl aukštos temperatūros prisitvirtinti prie lango profilio. Tuo tarpu žiemą galimas atvirkštinis procesas – iš gumos pagamintos tarpinės gali prišalti prie profilio paviršiaus.
Pašalinus susikaupusius nešvarumus ir leidus tarpinėms išdžiūti jas būtina sutepti gumos priežiūros ir konservavimo priemonėmis, kurių sudėtyje yra silikono. Geriausias pasirinkimas yra specialus langų tarpinių priežiūrai skirtas pieštukas, kurio paskirtis – tarpinių valymas, konservacija ir apsauga. Jei po ranka neturite šios priemones, puikiai tiks ir silikoninis purškiamas arba tepamas tepalas, skirtas automobilių durelių gumų priežiūrai ir apsaugai nuo prišalimo. Ši priemonė išsaugo guminių dalių elastingumą ir apsaugo tarpines nuo suskeldėjimo.
Apkaustų reguliavimas
Kitas plastikinių langų tarpinių ilgaamžiškumo užtikrinimo būdas - tinkamas langų apkaustų reguliavimas. Tai judriosios lango furnitūros dalys, kurias taip pat reikia patikrinti, pašalinti susikaupusius nešvarumus, sureguliuoti bei sutepti. Šiuos darbus derėtų atlikti bent dukart per metus. Varstymo mechanizmų sutepimui puikiai tiks tirštesnės konsistencijos bespalvis tepalas arba alyva, geriausia, jei ji būtų aerozolinė. Svarbu, kad alyvos sudėtyje nebūtų rūgščių ir dervų.
Tikriausiai Jums kyla klausimas, kodėl rūpinantis tarpinėmis nevalia pamiršti apkaustų? Visi šiuolaikiniai langų apkaustai turi pilnai reguliuojamus prispaudiklius, su vasaros ir žiemos reguliacijos režimais. Norint, kad Jūsų langų tarpinės tarnautų ilgai, vasarą lango prispaudimą reikėtų truputį atlaisvinti, specialius langų reguliavimo ekscentrikus persukant ant "vasaros" režimo. Esant šiltiems orams, tiek plastikas, tiek ir tarpinės labiau išsiplečia, sukurdami ir taip pakankamai gerą prispaudimą. Kuo mažiau spaudžiama tarpinė, tuo ilgiau ji tarnaus. Orams atšalus, atvirkščiai - plastikinis profilis ir tarpinės truputį susitraukia, kartu atsiranda ir mažesnis konstrukcijos sandarumas. Norint to išvengti, reikia langų apkaustų reguliavimo ekscentrikus persukti į "žiemos" režimą, taip padidinant varčios ir staktos suspaudimo laipsnį.
Tarpinių keitimas
Tik iš pirmo žvilgsnio, langų tarpinės - tik guma. Kaip ir kiekvienam daiktui, taip ir guminėms tarpinėms - reikia šeimininko priežiūros. Kasmet tarpinė vis kietėja, ji gali pradėti skeldėti, vadinasi - prastėja ir jos izoliacinės savybės. Tinkamas tarpinių naudojimas ir priežiūra gali net kelis kartus padidinti jų tarnavimo laiką. Tačiau jei jau taip nutiko, ir Jūsų langų tarpinės visiškai susidėvėjo - ne bėda. Praktiškai visos, net ir gamybos metu į plastikinio lango profilį įlietos tarpinės yra keičiamos. Pakeitus senas tarpines, Jūsų langas gali atgauti savo ankstesnį sandarumą ir apsaugos Jus nuo išlaidų, kurias patirtumėte, jei tektų pirkti naujus langus.
Jei dėl tam tikrų aplinkos veiksnių lango tarpines prireiktų keisti, į ką būtina atkreipti dėmesį?
Visų pirma derėtų žinoti, iš kokio profilio pagaminti Jūsų langai. Retais atvejais tarpinė į lango konstrukciją gali būti įmontuota taip, kad jos pakeisti neįmanoma. Tai patikrinti išties nesudėtinga – atidarę langą tiesiog pabandykite švelniai ištraukti tarpinę iš griovelio. Antras svarbus aspektas – tarpinių tarnavimo laikotarpis. Jei tarpinėmis tinkamai nesirūpinama, jos nėra reguliariai valomos ir sutepamos, priklausomai nuo gaminio ypatumo, susidėvėjimo periodas gali trukti ir mažiau nei 5 metus. Tuo tarpu prižiūrima tarpinė gali savo funkcijas puikiai atlikti nuo 10 iki 15 metų. Specialistai rekomenduoja, kad neprižiūrimas tarpines reikėtų keisti kas 6-7 metus, o prižiūrimas – kas 12-15 metų.
Tarpines galima pakeisti ir savarankiškai, jei jos lengvai išimamos iš lango profilio. Visas procesas neužtruks ilgiau nei 15 minučių. Išėmus pasenusią tarpinę būtina išvalyti griovelį, o tuomet į jį įdėti naująją tarpinę. Sunkiau gali būti tik atitaikyti tarpinę ties kampais. Galima ir situacija, kuomet teks išsukti vyrius, kurie neleidžia pašalinti senosios tarpinės. Jei nesate tikri, kad darbą atliksite puikiai – visuomet galite kreiptis į specialistus. Lango tarpinių keitimas yra įprasta procedūra, kuri yra sąlyginai pigi, tačiau užtikrina namams komfortą, sugrąžinus maksimalų langų sandarumą. Tarpinės – ne mažiau svarbi lango sudėtinė dalis, nei rėmas ar stiklo paketas, tad visomis jomis būtina rūpintis vienodai atidžiai. Aplinkos veiksniai, tokie kaip sezonų kaita, didelė temperatūrų amplitudė bei mechaninis poveikis daro tarpinėms nepataisomą žalą. Tik reguliari priežiūra užtikrins, kad Jūsų langai būtų ilgaamžiai bei funkcionalūs.
Sužinok KAINAS dabar!
Kainos skaičiuoklės
Jei norite sužinoti kainas, pasinaudokite šia langų ir durų kainos skaičiuokle. Nurodykite pageidaujamą sistemą, papildomus priedus, funkcijas bei matmenis ir sužinosite, kiek kainuos Jūsų pageidaujami gaminiai.
Išsikvieskite matuotoją
Jei dabar skubate ir neturite laiko gilintis - ne bėda. Spauskite šį klavišą ir išsikvieskite mūsų specialistą konsultacijai bei nemokamam angų matavimui. Tik išsikvieskite, ir toliau viską atliksime mes.
Pateikite užklausą
Jei gaminių daug, jie sudėtingi, reikalaujantys patirties bei išmanymo - ne bėda. Spauskite šį klavišą ir pateikime mums savo projekto, langų ar balkono brėžinius bei nuotraukas. Toliau viską atliksime mes patys.