Kaip prižiūrėti medinius langus?
Mediniai langai – tai puikus pasirinkimas mėgstantiems natūralumą ir vertinantiems ekologiškumą. Jie papuoš kiekvienų namų interjerą, sukurs jaukią atmosferą ir užtikrins gerą šilumos izoliaciją. Mediniai langai dažnai pasirenkami ir dėl įvairaus dizaino galimybių bei savo ilgaamžiškumo. Tačiau tik iš pirmo žvilgsnio tai yra nesudėtingas gaminys. Iš tikro išorinėje sienoje sumontuotą konstrukciją sudaro labai daug komponentų: medinio lango stakta, varstoma lango dalis - varčia, varčioje esantis stiklas arba stiklo paketas, lango apkaustai - lankstai, lango varčios rankenos, vėdinimo elementai - orlaidės, montavimo bei tvirtinimo detalės, izoliacinės ir sandarinimo medžiagos, todėl vienu sakiniu atsakyti, kaip prižiūrėti medinius langus - sudėtinga.
Šiuolaikiniai mediniai langai gaminami ne mažiau kaip iš trijų sluoksnių, vandeniui atspariais klijais suklijuoto medinio tašo, kuris gaminamas iš kokybiškos medienos, džiovintos vakuuminiu būdu, pagal specialią kompiuteriais valdomą technologiją. Seniau medinio lango varčioje buvę du stiklai pakeisti pažangiais stiklo paketais, varčios sandarumas užtikrinamas dvejomis ar net trejomis kokybiškomis sandarinimo tarpinėmis. Tam, kad mediniai langai būtų tinkamai apsaugoti nuo žalingo atmosferos poveikio yra sukurtos visiškai naujos, pažangios dažymo sistemos, idealiai tinkančios medinių langų konservacijai ir apdailai. Tinkamam lango funkcionalumui pasiekti ir užtikrinti šiuolaikiniuose mediniuose languose montuojamos pažangios apkaustų, furnitūros sistemos, leidžiančios lango varčią atverti, paversti, visiškai atidaryti arba tik ventiliuoti.
Pagrindiniai medinių langų priežiūros būdai
Visų langų, nesvarbu, ar jie mediniai, ar plastikiniai, būtinas priežiūros elementas yra reguliarus valymas. Medinių langų rėmai turi būti valomi priemonėmis be šveičiamųjų dalelių ir cheminių tirpiklių, kurie lengvai gali pažeisti dažų ar lako sluoksnį – paviršiaus danga gali pakeisti spalvą bei būti mechaniškai apgadinta. Valymui naudokite baldų valiklius, skirtus dažytiems paviršiams arba paprasčiausią vandenį su muilu. Stiklo paketų švarą geriausia palaikyti naudojant specialius stiklo valiklius ir švelnaus audinio šluostes. Nors tikrai visiems iš mūsų teko matyti laikraščiu valomus langus – tai viena didžiausių daromų klaidų. Laikraštinis popierius yra per šiurkštus ir be abejonių sugadins bei subraižys lango paviršių.
Kitas svarbus patarimas – jei patalpoje, kurioje sumontuoti medinio profilio langai, vyksta statybos darbai ir aplinkoje tvyro statybinių medžiagų dulkės, nuo langų jas nuvalykite sausai. Sudrėkintos jos gali lengvai subraižyti langų rėmus, kadangi sudėtyje tikrai turi abrazyvinių dalelių.
Rūpintis dera ne tik langų išore, ne mažiau svarbi ir sandarinimo tarpinių priežiūra. Bent keletą kartų per metus tarpinės turi būti nuvalomos ir sutepamos. Valymui galima naudoti paprastą minkštos medžiagos šluostę, o sutepimui tinkami keli skirtingai variantai: tai gali būti vazelinas, purškiamas silikonas arba speciali priemonė, kurią rekomenduos langų priežiūros specialistas. Tepti medinių langų tarpines būtina, kadangi jos gaminamos iš gumos, o guma lengvai kietėja nuo aplinkos temperatūros pokyčių. Tinkamos priemonės padės išsaugoti tarpinių minkštumą ir elastingumą. Rinkdamiesi, kokio dizaino langų pageidausite, turėkite mintyje ir tai, kad ekonomiškiau ir praktiškiau rinktis juodas gumines langų tarpines. Tikriausiai Jums kyla klausimas, kodėl? Paprasčiausiai jos yra atsparesnės ir tikrai bus ilgaamžiškesnės.
Išsikreipusios, deformuotos varčios
Besinaudojant visais medinių langų privalumais reikia nepamiršti, kad tai gana sudėtingas gaminys ir ilgalaikį jo tarnavimą galima pasiekti tik tinkamai jį prižiūrint bei eksploatuojant. Kaip prižiūrėti medinius langus ir kokie dažniausiai pasitaikantys defektai? Vienas iš dažniausiai sutinkamų medinių langų trūkumų - išsikraipiusios arba išbrinkusios medinių langų varčios ir prarastas visos medžio konstrukcijos sandarumas. Retais atvejais tai nutinka dėl netinkamos arba pažeistos medinių langų apdailos, dažymo technologijos. Tačiau dažniausia to priežastis - nekontroliuojamas patalpų mikroklimatas, drėgnumas ir minimalios temperatūros neatitikimas reikalavimams pastato statybos, kapitalinio remonto ar net eksploatacijos metu. Jei mediniai langai sumontuoti patalpose, kurių viduje gana didelė drėgmė, ją kontroliuoti privalu papildomai patalpas vėdinant arba statant specialius elektrinius drėgmės surinktuvus. To nedarant, mediniai langai bus pažeisti ir gana dažnai - negrįžtamai. Patalpoje esančių langų rasojimas iš vidaus - geriausias signalas, kad patalpų mikroklimatas neatitinka minimalių higienos normų ir tai yra ne medinių langų gamintojo, o patalpas prižiūrinčio asmens „darbo brokas“.
Išblukusi spalva
Mediniai langai, skirtingai nei plastikinės arba aliuminio konstrukcijos - yra dažyti, o reguliari dažytų paviršių priežiūra yra pagrindinė medinių langų savininko užduotis ir atsakomybė. Norint pasiekti, kad Jūsų mediniai langai ilgus metus atrodytų kaip nauji, neprarastų savo išvaizdos bei funkcinių savybių - ne rečiau kaip kartą metuose juos privalu nuvalyti ir sutepti specialiai tam tikslui sukurtomis valymo - priežiūros medžiagomis. Šios medžiagos ne tik nuvalys visus laikui bėgant susikaupusius nešvarumus, tačiau ir impregnuos Jūsų langų paviršių, užpoliruos akiai nematomus dažų mikro įtrūkimus. Nežiūrint į tai, kad Jūs tinkamai prižiūrėsite savo langus, jų dažytą ar lakuotą paviršių, galiausiai vis tiek ateis laikas, kai juos teks perdažyti, perlakuoti iš naujo. Specialistai rekomenduoja tai daryti kas 5-10 metų. Po kelerių metų teks perdažyti langus, priklauso nuo jų priežiūros, išorinio poveikio, klimato ypatybių. Jei tinkamai rūpinsitės mediniais langais – šį perdažymo ir aplamai tarnavimo laikotarpį visuomet galite prailginti.
Ką būtina žinoti prieš ryžtantis langų perdažymui? Šiam tikslui labiausiai tinkami yra akriliniai dažai bei lakai, kadangi jie geriausiai prisitaiko prie medienos išbrinkimo ir susitraukimo, o tai paprastai lemia dažų sluoksnio deformaciją. Tačiau prieš pirkdami - būtinai pasitarkite su Jūsų langų gamintojo ar pardavėjo atstovu, nes jis - geriausiai žinos, kokie dažai buvo naudoti šių langų gamybos metu ir kokios cheminės sudėties dažai geriausiai tiks šių langų restauracijai. Taip pat nepamirškite ir darbų eiliškumo: pirmiausia langų rėmus reikia nuvalyti nuo bet kokių nešvarumų, tuomet pašalinti visus senųjų dažų ar lako likučius ir nušveisti medinį paviršių, kol jis taps švarus ir lygus. Jei mediena yra pažeista, dažniausiai tai yra grybelio arba pelėsio kaltė, šias vietas reikia pašalinti, o išpjovimus užglaistyti. Tik taip užtikrinsite medinio rėmo ilgaamžiškumą. Tiesiog uždažius pažeidimą jis toliau plis ir langą greitai teks keisti nauju. Paskutinis žingsnis – gruntavimas ir dažymas. Gruntas užpildo medienos mikroporas, o tai padeda dažams tvirčiau padengti medienos paviršių. Tik visiškai išdžiūvus gruntui, tai paprastai trunka apie 24 valandas, galima imtis dažymo.
Prarastas sandarumas
Mediniai langai po ilgo jų eksploatavimo laiko praranda savo sandarumą. To priežastys kelios. Pirma - tai savo savybes praradusios sandarinimo tarpinės, kurios po daugybės suspaudimo, atleidimo ciklų tampa nebe tokios elastingos, todėl tarp varčios ir medinių langų staktos atsiranda minimalūs tarpai, per kuriuos su laiku pradeda pūsti vėjas ir skverbtis šaltis. Vienintelis šio defekto sprendimas - senų sandarinimo tarpinių keitimas naujomis. Sandarinimo tarpinė yra labiau eksploatacinė medžiaga nei lango konstrukcijos elementas, todėl dauguma gamintojų joms teikia tik vienų metų garantinio aptarnavimo laikotarpį. Kai jos praranda savo savybes (o tai nutinka dažniausiai po 6-8 jų eksploatavimo metų) jas privalu pakeisti naujomis, tačiau tai nėra labai didelės išlaidos, kurias, žinoma, turi apmokėti medinio lango savininkas. Antra medinių langų sandarumo praradimo priežastis - išsireguliavę medinių langų apkaustai, dėl pastato sienų judėjimo nusėdusios, savo geometrinę padėtį praradusios medinių langų varčios. Jei pastebėjote, kad langą sunku uždaryti ar atidaryti, jis tarsi švelniai pasviręs į šoną - varčia tikrai yra išsikreipusi. Visos šiuolaikinės medinių langų furnitūros-apkaustų sistemos turi tam skirtas reguliavimo vietas, todėl šio defektų pašalinimas paprastas ir nesudėtingas. Nerekomenduojama šį darbą patikėti nepatyrusiam žmogui, daug patikimiau - pasamdyti šiuos langus gaminusios ar montavusios įmonės specialistą. Tai kainuos tikrai nebrangiai, tačiau kokybė bus garantuota.
Stiklo paketo įtrūkimai
Kitas dažnai pasitaikantis medinių langų trūkumas - savaiminis stiklo paketų įtrūkimas. Tokiu atveju langų savininkas teigia, kad jis nekaltas, nes nieko nedarė, nebuvo jokio mechaninio pažeidimo, tačiau stiklas vis tiek trūko, greičiausiai - dėl gamintojo kaltės. Kad ir kaip būtų skaudu, tačiau gamintojas dėl to taip pat visiškai nekaltas, o kalta fizika, todėl visus sudužusio arba įskilusio stiklo paketo keitimo darbų kaštus turi padengti medinio lango savininkas. Tad kas gi nutinka, kas kaltas dėl to, kad be jokių pašalinių veiksmų, stiklas suskyla arba įtrūksta? Stiklas - tvirta, tačiau labai skali medžiaga. Be mechaninio pažeidimo dažniausiais suskilusio stiklo kaltininkas yra temperatūros skirtumas. Greičiausiai visiems teko susidurti su situacija, kai į stiklainį greitai pilant karštą vandenį šis neišlaiko įtempimų skirtumo ir suskyla tiesiog rankose. Panašiai nutinka ir su medinio lango stiklo paketo stiklu. Norint to išvengti, ant stiklo negalima klijuoti jokių juostelių, plėvelių ar kitaip sudaryti sąlygas skirtingam stiklo įšilimui. Dažniausiai stiklo paketas trūksta tuo metu, kai dalis stiklo jau apšviestas ir šildomas saulės spindulių, o kita dalis - dar šešėlyje. Tame pačiame stiklo lakšte susidaro temperatūrų, o kartu ir įtempimų skirtumas ir stiklo struktūra jo neatlaiko, atsiranda tai panaikinantis įtrūkimas. Šis fizikinis reiškinys vadinamas termo trūkiu arba termo šoku, ir garantinis bei nemokamas tokio stiklo paketo keitimas nenumatytas. Visas trūkusio stiklo paketo keitimo nauju išlaidas privalo padengti medinio lango savininkas.
Žinoma, jei šioje srityje turite patirties, stiklo paketą galite keisti ir patys. Tačiau nežinantiems darbų specifiškumo to geriau nedaryti. Vienas svarbiausių medinių ir plastikinių langų skirtumų yra jų stiklo paketo keitimas. Dūžio atveju stiklo keitimas plastikiniuose languose yra gerokai paprastesnis. Stiklajuostę išimti nesudėtinga, tai gali padaryti net ir pats langų savininkas. Įdėjus naują stiklo paketą į lango konstrukciją, sėkmingai gali būti įstatoma ta pati stiklajuostė. Tuo tarpu medinis langas – ne taip paprastai įkandamas riešutėlis. Medinio profilio languose stiklajuostė dažnai būna priklijuota, padengta silikono sluoksniu ar kitaip užtvirtinta, tad ją būtina pašalinti mechaniniu būdu, todėl stiklajuostė lūžta. Vadinasi, tenka keisti ne tik įskilusį stiklo paketą, bet ir sugadintą stiklajuostę – padvigubėja ir išlaidos, ir laiko sąnaudos. Šiuo atveju patartina kviestis kvalifikuotus meistrus, kurie tiksliai žinos, kaip greičiau ir paprasčiau atlikti stiklo pakeitimą.
Taigi, kaip prižiūrėti medinius langus? Kaip matote, medinių langų priežiūra nėra labai sudėtinga, tačiau ji privaloma, jei norite pasiekti, kad Jūsų mediniai langai puoštų namų fasadą ir tarnautų Jums ilgus metus.
Sužinok KAINAS dabar!
Kainos skaičiuoklės
Jei norite sužinoti kainas, pasinaudokite šia langų ir durų kainos skaičiuokle. Nurodykite pageidaujamą sistemą, papildomus priedus, funkcijas bei matmenis ir sužinosite, kiek kainuos Jūsų pageidaujami gaminiai.
Išsikvieskite matuotoją
Jei dabar skubate ir neturite laiko gilintis - ne bėda. Spauskite šį klavišą ir išsikvieskite mūsų specialistą konsultacijai bei nemokamam angų matavimui. Tik išsikvieskite, ir toliau viską atliksime mes.
Pateikite užklausą
Jei gaminių daug, jie sudėtingi, reikalaujantys patirties bei išmanymo - ne bėda. Spauskite šį klavišą ir pateikime mums savo projekto, langų ar balkono brėžinius bei nuotraukas. Toliau viską atliksime mes patys.