Kas yra plastikinio lango profilio klasė?
Kas yra plastikinio lango profilio klasė? Kuo skiriasi plastikinių langų profiliai? Ar A klasės profiliai visada geriau nei B klasės profiliai? Ką reiškia A klasės energetinis efektyvumas? Kuo svarbus pastatų energetinis naudingumas? Nusprendėte daugiau sužinoti apie plastikinius langus, bet nerandate paaiškinimo kas yra profilio klasė? Neapsisprendžiate, kurios klasės langų reikia Jums? O gal jau nusipirkote naujus langus, bet pamiršote paklausti, kuriai klasei jie priklauso? Sužinokite daugiau apie plastikinių langų klases ir kada kuriuos verta pirkti.
Plastikiniai langai yra labai populiarūs dėl nedidelės kainos, paprastos jų priežiūros, geros garso ir šilumos izoliacijos bei didelių pasirinkimo galimybių: galima pasirinkti įvairių spalvų, skirtingų stiklo paketų, daugiafunkcinės furnitūros langus.
Plastikinių langų konstrukcijoms yra keliami formalūs reikalavimai, kurie apibūdinami langų klasėmis. Bendrai plastikinio lango klasė apibūdina ne lango kokybę, o lango šilumos laidumą: kuo aukštesnė klasė, tuo mažesni šilumos praradimo nuostoliai. Kaip iš aukščiausios klasės profilių galima pagaminti žemos kokybės langą arba netinkamai jį sumontuoti, taip ir iš žemesnės klasės profilio galima pagaminti aukščiausios kokybės langą, sumontuoti jį pagal visus montavimo reikalavimus ir turėti puikias konstrukcijas už priimtiną kainą.
Langų profilių klasifikacija
Langų ir kitų identiškos paskirties produktų skirstymas į energetinio efektyvumo klases inicijuotas 2000 – 2003 metų projekte, pavadintame „Europos langų energijos reitingavimo sistema“ (EWERS – European Window Energy Rating System). Šio projekto tikslas, bendradarbiaujant su kolegomis iš aštuonių Europos valstybių, buvo sukurti bendrą langų žymėjimo ir vertinimo sistemą.
Svarbiausias kriterijus, kuriuo vadovautasi rengiant energetinio efektyvumo klasifikaciją, yra šilumos perdavimo koeficientas, žymimas Uw. Jo skaičiavimo metodas yra nustatytas ISO standarte 10077-2. Šis rodiklis nepriklauso nuo lango orientacijos pasaulio šalių atžvilgiu, regione vyraujančio klimato, lango konfigūracijos ar kitų parametrų. Kuo Uw vertė mažesnė, tuo geresnės lango šilumos izoliacinės savybės. Pagal Lietuvoje galiojantį STR 2.05.20:2006 „Langai ir išorinės įėjimo durys“ langų šilumos perdavimo koeficiento U (W/(m2K)) vertė turi būti ne didesnė kaip 1,4 W/(m2·K).
Visų modelių langai turi būti įvertinami ir jiems priskiriama energijos klasė nuo A (efektyviausia) iki G (neefektyviausia). Energetinis efektyvumas matuojamas kaip ir šilumos perdavimo koeficientas (Uw, matuojama W/m2K).
Šiuo metu yra nustatytos tokios energetinio efektyvumo klasės:
- A klasė – UW mažiau nei 0,9;
- B klasė – Uw = 1,0;
- C klasė – Uw = 1,1;
- D klasė – Uw = 1,2;
- E klasė – Uw = 1,3;
- F klasė – Uw = 1,4;
- G klasė – Uw = 1,5.
A klasės langai
A klasę atitinkančių produktų charakteristikos reikalavimai įtvirtinti LR teisės aktuose: LR aplinkos ministro įsakyme, reglamentuojant reikalavimus langų savybėms, kai jie montuojami valstybės lėšomis statomuose arba rekonstruojamuose pastatuose. Numatytieji reikalavimai, apibūdinantys A langų klasę yra tokie:
- Plastikinių langų šilumos perdavimo koeficiento U (W/(m2K)) vertė turi būti ne didesnė kaip 1,4 W/(m2K);
- Staktos profilio storis turi būti ne mažesnis kaip 70 mm;
- PVC profilių gamybai neturi būti naudojami švino pagrindu pagaminti stabilizatoriai;
- PVC profilio matomų išorinių sienelių storis - ne mažesnis kaip 2,8 mm, nematomų išorinių sienelių storis - ne mažesnis kaip 2,5 mm;
- Plastikiniai langai turi būti armuoti visu perimetru cinkuoto plieno profiliais, kurių sienelės storis - ne mažesnis kaip 1,5 mm.
Kitas svarbus kriterijus, siekiant, kad langai būtų priskiriami A klasei, yra lango montažinė siūlė bei jos ryšys su siena. Šiuo atveju šilumos tiltelio šilumos perdavimo koeficientas negali būti didesnis nei 0,05.
Visi langai, neatitinkantys A klasės reikalavimų, yra priskiriami B arba dar žemesnei klasei.
Tačiau tobulėjančios technologijos sudaro galimybę langų profilių klasių lentelę papildyti dar dviem elementais: A+ (0,8 W/m2K) bei A++ (0,7 W/m2K) klasėmis. Šio tipo plastikiniai langai tinkami moderniems pasyvaus pobūdžio namams, kuriems keliami aukščiausi energetinio naudingumo reikalavimai.
Pastatų energetinis naudingumas
Kodėl, kalbant apie lango profilio klases, minimas ir pastatų energetinis naudingumas? Langai yra šilumą praleidžiančios konstrukcijos ir, priklausomai nuo jų kokybės, būtent per langus pastatas gali netekti nuo 30 iki 45 procentų šiluminės energijos. Kokybiški langai yra viena esminių pasyvaus namo dalių, leidžiančių suteikti jam aukščiausią energetinio naudingumo įvertinimą.
Kas yra energetinis naudingumas? Tai energijos kiekis, sunaudojamas faktiškai arba pagal tikslius skaičiavimus, eksploatuojant pastatą pagal paskirtį. Energetinis naudingumas nustatomas teisės aktais reglamentuojamu sertifikavimo procesu, kiekvieną pastatą vertinant individualiai.
Pastatai, taip pat, kaip ir langai, yra skirstomi į 9 naudingumo klases: A++, A+, A, B, C, D, E, F, G. A++ klasė yra aukščiausia.
Pastatų energetinio naudingumo reikalavimai keliami šiems pastatų tipams:
- Naujai statomiems pastatams arba jų dalims;
- Rekonstruojamiems, atnaujinamiems ar remontuojamiems pastatams, kai atliekamų darbų kaina sudaro daugiau nei 25 procentus pastato vertės.
Jei Jūsų planuose – nuosavas namas, ypač svarbu atkreipti dėmesį į datą, kuomet pradėti statybos darbai. Jei darbų pradžia yra po 2014 metų sausio 1 dienos - energetinio naudingumo klasė turi būti ne žemesnė kaip B, po 2016 metų sausio 1 dienos – ne žemesnė kaip A klasė, po 2018 metų sausio 1 dienos pastatas privalo atitikti A+ klasės reikalavimus, o aukščiausią klasę A++ turės atitikti pastatai, pradėti statyti po 2021 metų kalendorinės pradžios.
Žinoma, šis reglamentavimas turi keletą išimčių. Pastatų energetinio naudingumo reikalavimai nėra taikomi kultūros paveldo statiniams, maldos namams, laikiniems pastatams, kurie naudojami trumpiau nei dvejus metus, sodo paskirties pastatams, kurie naudojami iki keturių mėnesių per metus, taip pat atskirai stovintiems pastatams, kurių plotas nesiekia 50 kvadratinių metrų, nedaug energijos sunaudojantiems gamybos ir pramonės, sandėliavimo paskirties ir žemės ūkiui tvarkyti skirtiems negyvenamiesiems pastatams bei nešildomiems pastatams.
Kalbant apie gyvenamosios paskirties namus, išimtis daroma tik vienu atveju. Energetinio naudingumo sertifikatas ir A klasės reikalavimų atitikimas neprivalomas, jei atskirai stovinčio vienbučio gyvenamo namo naudingasis plotas yra ne didesnis nei 50 kvadratinių metrų.
Langų ženklinimo reikalavimai
Pagal jau minėtą STR 2.05.20:2006 „Langai ir išorinės įėjimo durys“ yra priimti langų ir durų ženklinimo reikalavimai. Langai, išorinės durys ir juose esantys stiklo paketai privalomai turi būti paženklinti, kad garantiniu šių gaminių eksploatavimo laikotarpiu būtų užtikrintas gamintojo, gaminio ir jo savybių atsekamumas. Ženklinimas turi būti prieinamas neardant ar kitaip nepažeidžiant gaminio. Languose ir išorinėse duryse esantis saugus stiklas turi būti nenuvalomai paženklintas matomoje vietoje. Ženklinime turi būti pateikta tokia informacija:
- gamintojo pavadinimas arba prekinis ženklas;
- gaminio standarto, kurio reikalavimus atitinka saugus stiklas, numeris;
- stiklo klasifikavimas.
Ženklinimas užtikrina, kad įsigysite būtent tos klasės langus, kokius ir pageidaujate bei eliminuoja pardavėjo gudravimo galimybę.
Naudingi patarimai
Renkantis langus rekomenduojama atkreipti dėmesį į energetinio efektyvumo bei kainos santykį. Žinoma, jog yra konkrečių atvejų, kai geriausi ir brangiausi langai yra tinkamiausias pasirinkimas. A klasės plastikiniai langai būtini naujos statybos name, kadangi siekiama maksimalaus energetinio efektyvumo. Tuo tarpu senos statybos daugiabučiuose namuose geriau rinktis B klasės langus. Labai dažnai pasitaiko situacija, kai visos arba dalis išorinių nenaujo pastato sienų turi ženkliai mažesnius šilumos perdavimo koeficientus. Prieš renkantis ir perkant naujus langus - verta pasvarstyti, kur jie bus montuojami. Jei Jūsų būstas yra senos statybos, nerenovuotame name - ar tikrai racionalu pirkti aukščiausias termoizoliacines savybes turinčius langus? Jie kainuoja ženkliai brangiau, o papildomos naudos Jūs galite ir nepajausti, kadangi dalis sutaupytos šilumos išgaruos pro nesandarias sienas, lupas ar plyšius grindyse.
Na ir žinoma - rinkitės patikimų gamintojų langus, tik tokius, už kurių kokybę galima garantuoti. Mes rekomenduojame Plastimet Elite, Plastimet Click-On AD arba Plastimet Click-On MD.
Sužinok KAINAS dabar!
Kainos skaičiuoklės
Jei norite sužinoti kainas, pasinaudokite šia langų ir durų kainos skaičiuokle. Nurodykite pageidaujamą sistemą, papildomus priedus, funkcijas bei matmenis ir sužinosite, kiek kainuos Jūsų pageidaujami gaminiai.
Išsikvieskite matuotoją
Jei dabar skubate ir neturite laiko gilintis - ne bėda. Spauskite šį klavišą ir išsikvieskite mūsų specialistą konsultacijai bei nemokamam angų matavimui. Tik išsikvieskite, ir toliau viską atliksime mes.
Pateikite užklausą
Jei gaminių daug, jie sudėtingi, reikalaujantys patirties bei išmanymo - ne bėda. Spauskite šį klavišą ir pateikime mums savo projekto, langų ar balkono brėžinius bei nuotraukas. Toliau viską atliksime mes patys.