Kas yra termošokas?
Gamintojai naujiems langams visuomet suteikia bent kelerių metų garantiją, priklausomai nuo įmonės ir gaminio ypatumų, ji gali siekti net ir dešimtmetį. Tai patvirtina, kad įsigijote kokybiškus, visus reikalavimus atitinkančius langus. Tačiau taisyklės visuomet turi išimtis, viena iš jų – lango stiklo skilimas dėl terminio šoko (termošoko), už kurį gamintojas nėra atsakingas.
Daugeliui tikrai teko girdėti apie situaciją, kuomet naujo lango stiklo paketas įskyla tarsi savaime. Šiuo atveju nereikia kaltinti nei gamintojų, nei montuotojų, retai reiškinio priežastimi tampa ir standartų neatitinkančios medžiagos ar brokas. Šiluminis šokas arba termošokas, dėl kurio stiklas gali pasidabinti nuo kelių iki keliasdešimties centimetrų įtrūkimu, yra fizikinis reiškinys, kurio negali iš anksto numatyti nei langus keičianti bendrovė, nei juos įsigyjantis asmuo.
Tad kas yra termo šokas? Kokios sąlygos reikalingos jo susidarymui? Kas lemia savaiminį stiklo įskilimą ir kokių prevencinių priemonių derėtų imtis, siekiant to išvengti? Termo arba terminis šokas, tai fenomenas, kuomet objektas deformuojasi veikiamas didelio temperatūrų skirtumo. Stiklų deformacija pasireiškia terminiais įtrūkimais. Pagrindiniai veiksniai, lemiantys galimą stiklo paketo įtrūkimą, yra saulės apšviesta bei šildymo arba patalpų kondensavimo sistemos.
Saulės apšviesta
Teoriškai saulės spinduliai neturėtų daryti įtakos lango fizinėms savybės, tačiau praktikoje susiklosto kita situacija. Retai visa stiklo plokštuma yra tolygiai apšviečiama saulės, taigi temperatūra stiklo plote pasiskirsto netolygiai. Kai viena stiklo dalis patenka į šešėlį, o kita yra veikiama tiesioginių saulės spindulių ir stipriai įšyla, susidaro temperatūrų skirtumas, dėl kurio ir atsiranda stiklo įtrūkimai.
Tai galima iliustruoti paprastu pavyzdžiu: į žemos temperatūros puodelį staigiai įpylus dar verdančio vandens, stiklas arba keramika negali atlaikyti spaudimo. Karščio veikiamas stiklas plečiasi, didėja jo tūris, o nevienodai karščio veikiama medžiaga įtrūksta.
Galimas ir atvirkštinis variantas, kuomet įkaitęs stiklas sąlyčio su šaltu vandeniu metu skyla, nespėjęs prisitaikyti prie temperatūrų skirtumo. Lygiai toks pats procesas gali įvykti ir languose esančiuose stiklo paketuose.
Stiklo paviršiaus temperatūrų skirtumui didžiausią įtaką daro stiklinimo orientacija pasaulio krypčių atžvilgiu. Kuo ilgiau šviesiuoju paros metu stiklo paketas yra veikiamas tiesioginių saulės spindulių, tuo didesnė termo šoko galimybė.
Šildymo ir kondensavimo sistemos
Patalpų šildymo bei kondensavimo įrenginiai dažniausiai yra montuojami netoli langų. Šildydami arba vėsindami orą jie keičia ne tik temperatūrą patalpoje, bet ir sudaro karštas arba šaltas zonas ant stiklo paviršiaus. Pavyzdžiui, iš lauko stiklo paketas gali būti veikiamas itin žemos minusinės temperatūros, o kambaryje – aukštos. Susidarę temperatūrų skirtumai tampa terminių įtrūkimų priežastimi.
Priklausomai nuo to, kurioje lango konstrukcijos dalyje susidaro skirtingos temperatūros taškai, termo šoką gali sukelti skirtingi veiksniai. Atsižvelgiat į juos derėtų imtis ir skirtingų prevencinių priemonių.
Rėmas
Padidinti termo šoko riziką gali medžiaga, iš kurios pagamintas lango konstrukcijos rėmas. Svarbu, ar tai mediena, plastikas, sunkusis metalas, šviesus ar tamsus aliuminis. Taip pat būtina atsižvelgti ir į įrėmino būdą – tai gali būti pritvirtinamas rėmas su atsidarančiomis orlaidėmis, rėmas gali turėti slėgio tarpines, horizontalias varčias, galima ir slankiojanti konstrukcija. Specialistai kiekvienam konkrečiam atvejui gali pasiūlyti skirtingus sprendimo būdus, tačiau visuomet būtina vadovautis dvejais pagrindiniais patarimais: izoliuoti rėmą nuo mūro bei kraštuose naudoti briaunų uždengimą, kuris nėra didesnis nei 45 mm.
Fasado elementų šešėliai iš išorės
Tai gali būti šalia lango esantys objektai, tokie kaip augantis medis ar greta esantis pastatas, arba ant lango sumontuotos žaliuzės, metančios ant stiklo paviršiaus šešėlius ir taip sukuriančios progą temperatūros skirtumų susidarymui. Žinoma, nėra paprasta pašalinti aplinkos objektus, ypač jei gyvenate daugiabutyje, tačiau tikrai galima tinkamai įsirengti žaliuzes, taip sumažinant termo šoko galimybę. Derėtų išlaikyti bent 2 cm atstumą tarp žaliuzių ir stiklo – tai užtikrins natūralią ventiliaciją. Jokiu būdu nemontuokite žaliuzių taip, kad jos turėtų tiesioginį sąlytį su stiklu.
Dažai ant stiklo
Stiklo paviršiaus dažymas, nesvarbu – išorinio ar vidinio – itin padidina terminio trūkio galimybę. Lygiai taip pat neigiamai veikia ir stiklo dengimas popieriniais ar plastikiniais lakštais, lipdukų, kitų dekoro elementų klijavimas.
Užuolaidos viduje
Žinoma, kad beveik kiekvieni langai namuose yra uždengiami užuolaidomis. Tačiau būtina žinoti, kad netinkamos užuolaidos labai padidina termo šoko riziką. Būtina užtikrinti erdvės tarp užuolaidos ventiliaciją, taip pat – nesirinkti visiškai nepermatomo audinio dieninių užuolaidų.
Daiktų atrėmimas į stiklą
Įvairių objektų, ar tai būtų interjero dekoravimui skirtos puošmenos, ar eilė knygų, laikymas ant palangės, o ypač – jų atrėmimas į stiklą, sukuria papildomą progą šilumai lango paviršiuje pasiskirstyti nevienodai.
Radiatoriai
Šaltuoju metų sezonu didžioji žemos temperatūros dalis į patalpas patenka būtent per langus, tad radiatoriai visuomet įrengiami šalia jų, siekiant sureguliuoti šilumos balansą. Deja, šildydami patalpą radiatoriai dažnai bereikalingai gali įkaitinti ir lango stiklą. Siekiant to išvengti rekomenduojama tarp radiatoriaus ar šildymo vamzdžių ir stiklo palikti bent 20 cm tarpą. Be to, jei radiatoriai nėra prijungti prie bendros šildymo sistemos, o jų temperatūrą galite reguliuoti savarankiškai – šildymo skysčio temperatūra turėtų neviršyti 65C.
Oro cirkuliacijos įrenginiai
Netinkamai įrengti oro cirkuliacijos įrenginiai, tokie kaip oro kondicionieriai, gali tapti realia grėsme Jūsų lango stiklui. Labiausiai tikėtina vieną dieną rasti langą su terminiu įtrūkimu, jei oro srautas yra nukreiptas tiesiai į stiklą. Taip pat rizika išlieka didelė, jei tarp cirkuliuojančio oro srauto ir lango stiklo yra tik minimalus tarpas. Oro srautas turėtų keliauti lygiagrečiai stiklui bei išlaikyti saugų atstumą, geriausias variantas – būti patalpos gilumoje.
Mobilūs šildytuvai
Šildytuvai, priklausomai nuo jų galingumo ir papildomų funkcijų, gali lengvai tapti terminio šoko priežastimi. Siekiant to išvengti būtinas bent 30 cm atstumas tarp šildytuvo ir lango stiklo. Jei įrenginys galingesnis – atstumą vertėtų dar padidinti.
Židiniai
Židiniai bei įvairios krosnelės taip pat gali sukelti rimtų nemalonumų, kadangi kaitra, sklindanti nuo ugnies, itin greitai gali pakeisti stiklo paviršiaus temperatūrą. Lengviausias būdas nuo to apsisaugoti – apsauginio skydo tarp ugnies ir stiklo įrengimas. Informacijos gausa leidžia daryti išvadą, kad apgalvoti kiekvieną faktorių, galinti tapti termo šoko priežastimi, yra iš tiesų nelengva. Būtina rūpintis aplinkos veiksniais, tačiau nepamirškite ir pačio stiklo. Maksimali apsauga nuo terminių įtrūkimų yra grūdinto arba kitaip termiškai sustiprinto stiklo pasirinkimas. Grūdintas stiklas naudojamas gaminti stiklo paketams, kuriems keliami padidinto saugumo reikalavimai, vienas iš jų – atsparumas temperatūros pokyčiams. Ar būtina rinktis grūdintą stiklą, konkrečiu atveju padeda apsispręsti specialistai. Tik įvertinus visus aplinkos parametrus – nuo kasdienės saulės apšviestos intensyvumo, iki artimoje lango aplinkoje esančių objektų - galima nuspręsti, ar toks pasirinkimas būtų tikslingas.
Termo šokas – reiškinys, kuriam susidaryti tinkamoms sąlygoms galima sėkmingai bandyti užkirsti kelią, bet kartais sėkmė vis dėlto nusisuka. Atminkite, kad dideliems temperatūrų skirtumams susidaryti kartais užtenka ir paprastų pavasarinių šalnų. Deja, bet šiuo atveju galima kaltinti tik gamtą ir klimato nepastovumą, o langus montavusi įmonė su atsiradusiu įskilimu neturi nieko bendra.
Nors tai fizikinis reiškinys, kurio pasekmes sunku įtakoti bei suvaldyti, tačiau pasirinkę patikimų gamintojų langus, tokius, už kurių kokybę galima garantuoti, būsite tikri, kad padarėte viską, kas nuo Jūsų priklausė. Mes rekomenduojame Plastimet Elite, Plastimet Click-On AD arba Plastimet Click-On MD.
Sužinok KAINAS dabar!
Kainos skaičiuoklės
Jei norite sužinoti kainas, pasinaudokite šia langų ir durų kainos skaičiuokle. Nurodykite pageidaujamą sistemą, papildomus priedus, funkcijas bei matmenis ir sužinosite, kiek kainuos Jūsų pageidaujami gaminiai.
Išsikvieskite matuotoją
Jei dabar skubate ir neturite laiko gilintis - ne bėda. Spauskite šį klavišą ir išsikvieskite mūsų specialistą konsultacijai bei nemokamam angų matavimui. Tik išsikvieskite, ir toliau viską atliksime mes.
Pateikite užklausą
Jei gaminių daug, jie sudėtingi, reikalaujantys patirties bei išmanymo - ne bėda. Spauskite šį klavišą ir pateikime mums savo projekto, langų ar balkono brėžinius bei nuotraukas. Toliau viską atliksime mes patys.