Kodėl langai rasoja iš lauko?
Langų rasojimas – kai naujai sumontuoti langai aprasoja iš vidaus - tikrai opi problema, dažniausiai pasireiškianti naujos statybos arba renovuotuose namuose. Jei rasojimas itin intensyvus, vanduo gali pradėti varvėti nuo palangės, taip pat patalpose kaupiasi papildoma drėgmė, aprasoję langai tampa mažiau pralaidūs šviesai, per juos prasčiau matyti, kambaryje tvyro prieblanda, o laiku nesiimant priemonių galimas ir pelėsis. Daugiau apie LANGŲ RASOJIMĄ IŠ VIDAUS.
Nors ir ženkliai rečiau, tačiau pasitaiko situacijų, kai langai rasoja iš lauko pusės, ir tai sukelia langų naudotojų nepasitenkinimą. Puikiai suprantame, kad bet kokios abejonės dėl naujai įsigytų langų kokybės gali kelti neigiamas mintis bei nepasitenkinimą, tačiau norime Jus nuraminti: šiuo atveju lango rasojimas iš lauko tik dar kartą patvirtina, kad Jūs įsigijote itin kokybiškus langus. Taip taip, būtent itin kokybiškus, ir už tai turite papildomai padėkoti langus Jums montavusiai įmonei, vietoje to, kad ją įtarinėtumėte ar kritikuotumėte. Tačiau apie viską iš pradžių, ir detaliai.
Dėl lango stiklo aprasojimo iš lauko pusės yra "kaltas" itin kokybiškas stiklo paketas. Bet kuris šiuolaikinis stiklo paketas gaminamas su specialiu selektyviniu stiklu viduje. Paimkime paprastą, standartinį šiuolaikinį stiklo paketą, sudaryta iš dviejų stiklų ir viena kamera tarp jų:
- lauko pusėje - paprastas stiklas, lengvai praleidžiantis tiek šilumą, tiek šaltį;
- tarpas tarp stiklo lakštų, pripildytas specialiomis dujomis, norint pasiekti aukštesnės termoizoliacijos;
- vidinėje pusėje - selektyvinis stiklas, specialios metalo oksidų dangos pagalba neišleidžiantis šilumos į lauką.
Taigi, labai paprastai aiškinant, kartais susidaro toks reiškinys:
- lauke jau pakankamai šalta, tačiau dar ne taip šalta, kaip būna vidury žiemos, todėl oro drėgnumas lauke dar labai didelis (esant labai aukštai ir labai žemai temperatūrai oras išdžiūsta), o oro temperatūra jau pakankamai žema, ir fizikinio reiškinio kondensacijos būdu susidarantis rašos lašas "ieško" šalčiausios vietos, ant kurios nusėsti, kondensuotis.
- kambaryje pakankamai šilta, patalpos jau šildomos, vidinis stiklo paketo stiklas jau įšyla, tačiau dėl specialios selektyvinės dangos ir dujų užpildo tarp stiklų tos šilumos neišleidžia į lauką, atmuša ją ir gražina atgal į patalpą.
- Dėl kokybiškos stiklo paketo konstrukcijos laukinis stiklas neįšyla, negauna šilumos iš vidinės pusės, todėl tampa beveik tokiu pačiu šaltu, kokia ir yra tuo metu lauko tempertūra.
- Rasos lašas, veikiamas fizikinių reiškinių, kondensuojasi ant visų šalčiausių paviršių, įskaitant ir lango stiklo lauko pusę.
Viskas labai paprasta, aišku, tikslu ir paremta fizikinių reiškinių savybių išaiškinimu. Visgi, dalis vartotojų tokios išvados nepriima iš karto, nes jiems kelia abejonių klausimas: o kodėl pas kaimyną nerasoja?
Galima ir toliau gilintis į įmanomas priežastis. Gal būt kaimyno langų stiklo paketai yra žemesnės kokybės, todėl dalis šilumos pasiekia laukinį stiklą, taip laukinis stiklas tampa truputį šiltesnis nei visi kiti šalia esantys objektai (sienos, palangės, medžiai, žemė), ir kondensacija vyksta ant jų?
Gal būt kaimyno langai yra mažiau užstojami kito pastato šešelio, truputį greičiau įšyla nuo ryte pakilusios saulės, taip laukinis stiklas tampa vos vos šiltesnis nei Jūsų, ir to pakanka, kad jis taptų ne pačiu šalčiausiu objektu ir rašos lašas randa labiau atšalusią vietą kondensuotis?
Gal būt kaimyno stiklas yra seniau plautas, labiau nešvarus, todėl to lango stiklas truputį kitoks nei Jūsų, ir rasos lašas "nusprendžia" nusėsti ant labiau jam tinkančio paviršiaus?
Gal būt kaimynas nakčiai praveria savo langą vėdinimui, dalis šilumos iš vidaus į lauką išeina pro ventiliacijos angas, taip plotas aplink jo langą tampa truputį šiltesnis nei Jūsų lango, dėl to jo lango laukinis stiklas būna truputį šiltesnis nei Jūsų, ir rasos lašas pasirenka kitą vietą kondensacijai?
Kaip matote, priežasčių, kodėl nerasoja kaimyno langas iš lauko - gali būti labai daug. Visgi šis straipsnis apie tai, kodėl kartais langas iš lauko aprasoja, o ne priešingai.
Kitas klausimas, kita abejonė, kylanti lango savininkui, pamačiusiam savo langą aprasojusį iš lauko: "tai kodėl rasoja tik mano stiklas, nejaugi jis pats šalčiausias toje erdvėje"?
Ko gero ne. Greičiausiai Jūsų lango stiklas toks pats šaltas, kaip ir lauko temperatūra, toks pats šaltas, kaip ir greta esanti palangė, toks pats šaltas, kaip ir greta esanti siena. Tačiau tik ant stiklo besikondensuojanti drėgmė, dar vadinama rasa - taip gerai matosi Jums. Jei kokiu specialiu prietaisu pamatuotumėte greta esančias sienas, jos, ko gero - būtų ne mažiau aprasojusios nei langas. Tiesiog tik lango stiklas yra kelis kartus poliruotas, todėl ta rasa taip puikiai ir matosi, tuo tarpu sienos apdaila, blokas arba plyta yra porėta, ir ant tokio paviršiaus įžiūrėti kondensatą gana sudėtinga.
Daug detaliau apie pačius fizikinius garavimo, kondensacijos bei "rasos taško" reiškinius esame aprašę straipsnyje apie langų RASOJIMĄ IŠ VIDAUS todėl papildomai apie tai neberašysime. Jei norite papildomos informacijos apie šiuos reiškinius, tiesiog paspauskite ant šio klavišo.
Na o grįžtant prie pagrindinės temos, viršuje mes rašėme: Jūs įsigijote itin kokybiškus langus todėl jie ir gali, ir turi rasoti, prie tam tinkamų lauko salygų (didelės santykinės lauko drėgmės, ir pakankamo lauko pusės stiklo atšalimo). Šis teiginys visiškai teisingas, ir matant tokį reiškinį galite būti tikri, kad Jūsų langai tikrai su selektyviniu stiklu, selektyvinis stiklas yra tikrai viduje, ir Jūs, skiringai nei Jūsų kaimynai - prarandate daug mažiau savo brangiai perkamos energijos, skirtos patalpų šildymui. Šiluma lieka viduje, todėl laukinis stiklas ir neįšyla, na ir tada - ant jo vyksta rasos lašo kondensacijos reiškinys.
Nors langų aprasojimas iš lauko pusės yra daug retesnis reiškinys nei langų aprasojimas iš vidaus, tačiau, priešingai nei antruoju atveju, tai - tik aukštos kokybės, o ne galimų defektų ženklas!
Prisiminkite, dėl kokių priežasčių nusprendėte senus langus pakeisti naujais. Ko gero dėl to, kad senieji nebuvo sandarūs, stiklai buvo paprasti, be selektyvinės dangos, todėl per daug šilumos išeidavo į lauką, tiesa? Na o dabar, viskas priešingai. Langai tapo per daug sandarūs, neišleidžiantys šilumos į lauką, dėl to laukinis stiklas negali įšilti, tampa lauko temperatūros, na ir galiausiai, esant tinkamoms sąlygoms, ant jo susikaupia kondensatas. Nors tai ir pašalinis labai šiltų langų su selektyviniu stiklo paketu poveikis, visgi šis poveikis teigiamas, pranešantis apie tai, kad pasirinkote kokybiškus ir labai šiltus langus.
Ar yra būdas turėti ir labai šiltus langus, ir pasiekti, kad jie nerasotų iš lauko? Sunku pasakyti. Galima mėginti juos nuplauti su specialiu kokybišku langų plovikliu, savo sudėtyje turinčiu spirito. Tikėtina, kad tai padėtų, tačiau kaip ilgam pasakyti sunku. Greičiausiai šis reiškinys praeis savaime, lauko orui labiau įšilus arba labiau atšalus (taip sumažėjus oro drėgnumui) arba Jūsų lango stiklams iš lauko pusės natūraliai tapus ne tokiems švariems.
Na o geriausia, žinoma - rinktis patikimų gamintojų langus, tik tokius, už kurių kokybę galima garantuoti. Mes rekomenduojame Plastimet Elite, Plastimet Click-On AD arba Plastimet Click-On MD.
Sužinok KAINAS dabar!
Kainos skaičiuoklės
Jei norite sužinoti kainas, pasinaudokite šia langų ir durų kainos skaičiuokle. Nurodykite pageidaujamą sistemą, papildomus priedus, funkcijas bei matmenis ir sužinosite, kiek kainuos Jūsų pageidaujami gaminiai.
Išsikvieskite matuotoją
Jei dabar skubate ir neturite laiko gilintis - ne bėda. Spauskite šį klavišą ir išsikvieskite mūsų specialistą konsultacijai bei nemokamam angų matavimui. Tik išsikvieskite, ir toliau viską atliksime mes.
Pateikite užklausą
Jei gaminių daug, jie sudėtingi, reikalaujantys patirties bei išmanymo - ne bėda. Spauskite šį klavišą ir pateikime mums savo projekto, langų ar balkono brėžinius bei nuotraukas. Toliau viską atliksime mes patys.